16.1 C
Athens
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΜικρά ΚαθημερινάΤο καλύτερο Champions League των τελευταίων ετών μπαίνει στην τελική ευθεία

Το καλύτερο Champions League των τελευταίων ετών μπαίνει στην τελική ευθεία

Του Βασίλη Βασιλάκη,

Πριν λίγες ημέρες ολοκληρώθηκαν οι διπλοί αγώνες των ημιτελικών του Champions league. Απ’ αυτές τις αναμετρήσεις προέκυψε το ζευγάρι του τελικού, το οποίο αποτελείται από τη «βασίλισσα» της Ευρώπης, των 13 Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης, και από την Λίβερπουλ, που αντίστοιχα έχει κατακτήσει 6. Πρόκειται για μια άτυπη ρεβάνς του τελικού του 2018 της ίδιας διοργάνωσης, που βρήκε νικητές τους Μαδριλένους. Λαμβάνοντας υπόψιν την φόρμα των δύο ομάδων, είναι σίγουρο ότι θα πρέπει να προετοιμαστούμε για έναν φανταστικό αγώνα, αντάξιο του επιπέδου της διοργάνωσης.

Την Τρίτη, η Λίβερπουλ απέκλεισε την Βιγιαρεάλ, ομάδα-έκπληξη του θεσμού, με συνολικό σκορ 5-3. Μετά το 2-0 στο «Άνφιλντ», όλοι πίστευαν ότι ο δεύτερος αγώνας στο στάδιο «Λα Κεράμικα» θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους Reds. Παρόλα αυτά, το «Κίτρινο Υποβρύχιο» μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πέτυχε 2 γκολ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, πριν την ανάπαυλα. Όμως, στο 2ο ημίχρονο μίλησε η κλάση της αγγλικής ομάδας, που μείωσε γρήγορα με τον Φαμπίνιο, ισοφάρισε με τον Ντίαζ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Σαντιό Μανέ στο 74’.

Πηγή Εικόνας: David Rawcliffe/ Propaganda

Η Λίβερπουλ είναι στην 2η θέση, μόλις 1 βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σίτι. Έχει κατακτήσει ήδη το Λιγκ Καπ Αγγλίας και θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για μία πολύ πετυχημένη σεζόν για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς έχει τα φόντα να «κλείσει» την χρονιά με 4 τρόπαια. Ακόμα και αν δεν έχει συναντήσει ιδίου επιπέδου δυσκολία με την Ρεάλ στο δρόμο της για τον τελικό του Παρισιού, αναμένεται να είναι πιο κουρασμένη από τους Μαδριλένους, δεδομένου ότι έχει να δώσει ακόμα 4 πολύ κρίσιμα παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Την ίδια στιγμή, οι Μαδριλένοι έχουν στεφθεί ήδη πρωταθλητές Ισπανίας, με 4 αγωνιστικές να απομένουν.

Η «Βασίλισσα της Ευρώπης», την Τετάρτη που μας πέρασε, έδωσε έναν αγώνα αντάξιο του ονόματός της, αποκλείοντας την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα με 3-1 στην παράταση, με συνολικό σκορ 6-5, σε έναν ακόμα αγώνα-διαφήμιση του αθλήματος. Μετά το 4-3 του πρώτου αγώνα, όλα ήταν ανοιχτά. Παρότι η Μάντσεστερ Σίτι φαινόταν πιο καλοδουλεμένη σαν σύνολο και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, η πολυνίκης του θεσμού Ρεάλ κατάφερε να περιορίσει τις ζημιές, ενόψει της ρεβάνς στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, με πρωταγωνιστή τον πολύ φορμαρισμένο Καρίμ Μπενζεμά, που πέτυχε 2 γκολ.

Πηγή Εικόνας: Sportingnews.com

Στη Μαδρίτη, σε ένα ματς πολύ πιο άναρχο και χωρίς τη γοητεία της πρώτης αναμέτρησης, όλα έδειχναν πως η Σίτυ θα «τσέκαρε» το εισιτήριο για τον τελικό, έπειτα από το γκολ του Ριγιάντ Μάχρεζ, στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Όμως, τότε έλαμψε το άστρο του Ροντρίγκο. Ο νεαρός, με 2 γκολ back to back στο 90΄ και στο 91΄, έστειλε το ματς στην παράταση. Η κατάληξη διαφαινόταν, καθώς «μίλησε» η ομάδα με τη μεγαλύτερη εμπειρία. Με πέναλτι του Μπενζεμά στο 95ο λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Ο Γάλλος σταρ πέτυχε το 15ο του γκολ στην διοργάνωση, έφτασε στα 40 γκολ στη φετινή σεζόν, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο, με 10 γκολ στην νοκ άουτ φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ρεάλ δείχνει ασταμάτητη φέτος, καθώς έχει αποκλείσει στην πορεία της προς τον τελικό της «πόλης του φωτός» την Παρί Σεν Ζερμέν, της επιθετικής τριπλέτας Εμπαπέ-Μέσσι-Νεϊμάρ, την κάτοχο του τροπαίου Τσέλσι και την πρωταθλήτρια Αγγλίας, και φιναλίστ, Μάντσεστερ Σίτι. Η τελευταία πράξη, όμως, θα γραφτεί το βράδυ της 28ης Μαΐου. Εμείς θα είμαστε έτοιμοι για ακόμα μία ποδοσφαιρική ραψωδία, από τις πολλές που έχει προσφέρει το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.