Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΜικρά ΚαθημερινάΤι έκανε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο;

Τι έκανε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο;

Της Ελευθερίας Κωνστάντιου,

Τρία ασημένια μετάλλια, επτά χάλκινα, ένα χρυσό και φυσικά την πρώτη θέση στις καρδιές των απανταχού Ελλήνων έχει κερδίσει η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μέχρι την ώρα που γράφεται αυτό το άρθρο, λίγες ώρες πριν ξεκινήσει η τελετή λήξης αυτών. Η αποστολή της Ελλάδας συμμετείχε με 44 αθλητές, 4 συνοδούς αθλητές σε 11 αθλήματα. Ειδικότερα, τα αθλήματα στα οποία αγωνίστηκαν οι αθλητές μας ήταν αυτά του στίβου, η κολύμβηση, η άρση βαρών σε πάγκο, το μπότσια, η ξιφασκία με αμαξίδιο, η σκοποβολή, η τοξοβολία, το τένις με αμαξίδιο, η επιτραπέζια αντισφαίριση, η ποδηλασία και το τζούντο. Ποιοι ήταν, όμως, οι αθλητές μας και τι πέτυχαν;

Η ελληνική αποστολή των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο

Τα ονόματα της αποστολής γράφτηκαν σε ελάχιστα sites. Άλλωστε, όπως συμβαίνει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες, σε αυτήν τη χώρα έχουμε την τάση να θυμόμαστε τους αθλητές μόνο στις επιτυχίες τους. Επομένως, κρίνεται απαραίτητο να αναφερθούμε σε όλους τους συμμετέχοντες. Η ελληνική αποστολή απαρτίστηκε από τους: (Στίβος) Κωνσταντινίδης Αθανάσιος, Νικολαΐδης Ευστράτιος, Σενικίδης Δημήτριος, Στεφανουδάκης Εμμανουήλ, Γκαβέλας Αθανάσιος, Γκαραγκάνης Σωτήριος, Καμάρας Κων/νος, Προδρόμου Αθανάσιος, Τζούνης Κων/νος, Μαλακόπουλος Στυλιανός, Φερναντες Σε Τζον, Σεΐτης Μιχαήλ, Στεφανίδης Λεόντιος, Σεβδικαλης Ιωάννης, Μαντούδη Ζωή, Σμαραγδή Στυλιανή, Λίαγκου Ανθή, Λάζαρος Στεφανίδης, (Κολύμβηση) Λιγνός Γεράσιμος, Ταϊγανίδης Χαράλαμπος, Μιχαλεντζάκης Δημοσθένης, Κωστάκης Ιωάννης, Χριστάκης Παναγιώτης, Καρυπίδης Δημήτριος, Τσαπατακής Αντώνιος, Κώστας Καραουζάς, Μακροδημήτρης Αριστείδης, Λεργιός Στυλιανός Αλέξανδρος, Γκιάτη Σταματοπούλου Αλεξάνδρα, Τσάκωνα Μαρία, Γκουλή Ευθυμία, (Μπότσια) Πολυχρονίδης Γρηγόρης, Ντένντα Άννα, Πυργιώτη Αναστασία, (Ξιφασκία σε αμαξίδιο) Ντούνης Βασίλιος, Τριανταφύλλου Παναγιώτης, (Άρση βαρών σε πάγκο) Μπακοχρήστος Δημήτριος, Κουλούμογλου Πασχάλης, Δήμου Κων/νος, Μωυσιάδης Γκρέμισλαβ, (Αντισφαίριση σε αμαξίδιο) Διαμαντής Στέφανος, (Τοξοβολία) Ποιμενίδου Δωροθέα, (Τζούντο) Πασχαλίδου Θεοδώρα, (Σκοποβολή) Γαλόγαυρος Σωτήριος, (Επιτραπέζια αντισφαίριση) Χατζηκυριάκος Μάριος Κανέλλης, (Ποδηλασία) Παπαγγελής Νικόλαος.

Πηγή εικόνας: AP Photo

Τα μετάλλια

Ο χορός των μεταλλίων ξεκίνησε λίγες ώρες μετά την τελετή έναρξης των Αγώνων, καθώς ο Πάνος Τριανταφύλλου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία με σπάθη Β, ενώ σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα δεν δίστασε να αναφέρει πως: «Είναι μεγάλη μου χαρά που έφερα στην χώρα μου το πρώτο μετάλλιο στη διοργάνωση. Στόχος μου ήταν το χρυσό, αλλά πρέπει να σας πω πως σε σχέση με το ασημένιο του Ρίο αυτό το χάλκινο το ευχαριστήθηκα περισσότερο, γιατί έκλεισε η αυλαία με νίκη». Το δεύτερο μετάλλιο ήρθε την ίδια μέρα, με τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη, ο οποίος τερμάτισε επίσης τρίτος στην κούρσα των 100 μέτρων ελεύθερο στην κολύμβηση, όντας εξαιρετικός. Ωστόσο, και το τρίτο κατά τη σειρά ελληνικό μετάλλιο ήταν χάλκινο και ήρθε στις 26 Αυγούστου, με τον Δημήτρη Μπακοχρήστο να σηκώνει 165 κιλά στην κατηγορία των -54κ. της άρσης βαρών και να χάνει το αργυρό από τον Μπουρλόν, ο οποίος στη ζύγιση βρέθηκε λίγο ελαφρύτερος.

Το τέταρτο μετάλλιο, όμως, που μπήκε στην ελληνική τροπαιοθήκη ήταν ασημένιο από έναν αθλητή που το ίδιο είχε κάνει και πέντε χρόνια πριν στο Ρίο. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, αθλητής στην ρίψη κορίνας F32, και ένας εκ των σημαιοφόρων της ελληνικής αποστολής, έστειλε την κορίνα στα 38.68 μ. και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Στις 29 Αυγούστου ήταν η σειρά του Αντώνη Τσαπατάκη να πάρει το ολυμπιακό μετάλλιο που η τέταρτη θέση του στέρησε στις Παραολυμπιάδες του 2012 και του 2016. Ο Κρητικός κολυμβητής στα 100μ. πρόσθιο SB4, δεν έμεινε μόνο εκεί, αλλά προχώρησε και σε μία συγκλονιστική ανακοίνωση, σημειώνοντας ότι: «Δεν με όρισε νικητή αυτό το μετάλλιο. Η αξία μου δεν περιορίζεται σε ένα χάλκινο ή σε ένα χρυσό μετάλλιο. Την αξία μου την όρισαν αυτοί που με μεγάλωσαν και στην πορεία εγώ ο ίδιος. Την αξία μου την όρισαν αυτοί που στάθηκαν δίπλα μου και αυτοί που διάλεξα να βρίσκονται δίπλα μου…Ας μάθουμε να ξεχωρίζουμε τον νικητή από τις αξίες που τον διέπουν, από τον τρόπο που ζει και όχι από την ύλη».

Η σφαιροβολία F20 αποτέλεσε το άθλημα που οι Έλληνες αθλητές τα πήγαν εξαιρετικά με το χάλκινο μετάλλιο του Ευστράτιου Νικολαΐδη και την τέταρτη θέση του Λεόντιου Στεφανίδη. Ένας αγώνας με εκπλήξεις, καθώς ο Μουχαμάντ Ζιγιάντ αν και αναδείχθηκε νικητής του αγώνα, έχασε το μετάλλιο έπειτα από ενστάσεις. Αυτό ήταν το έκτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς, ενώ το έβδομο ήρθε από τον «συνήθη ύποπτο» Γρηγόρη Πολυχρονίδη, ο οποίος διατηρώντας το σερί του από τις κατακτήσεις μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, πήρε και το ασημένιο μετάλλιο στο Τόκιο, στο άθλημα του μπότσια.

Πηγή εικόνας: gossip-tv.gr

Και φτάνουμε στη δεύτερη μέρα του Σεπτέμβρη και το πρώτο χρυσό για την χώρα μας, στο στίβο, με τον Θανάση Γκαβέλα και τον οδηγό του Σωτήρη Γκαραγκάνη, οι οποίοι όχι μόνο τερμάτισαν πρώτοι στον τελικό των 100 μ. Τ11, αλλά έσπασαν και το παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 10,82 δευτερόλεπτα. Την επόμενη μέρα, άλλο ένα χάλκινο μετάλλιο προστέθηκε στη συλλογή μας, αφού η κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου κατετάγη τρίτη στον τελικό των 50 μ. ύπτιο S4. Η προτελευταία ημέρα των αγώνων επεφύλασσε ένα χάλκινο και ένα ασημένιο για την μετάλλιο Ελλάδα, καθώς η Άννα Ντέντα, η Αναστασία Πυργιώτη και ο «ανίκητος» Γρηγόρης Πολυχρονίδης πήραν το χάλκινο στο ομαδικό του Μπότσια. Λίγες ώρες αργότερα, ο Θανάσης Προδρόμου στον τελικό του άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ20, με ένα άλμα στα 7,17 μέτρα κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Φυσικά, δεν πρέπει να ξεχνάμε και αυτούς που για λίγο έχασαν το βάθρο, όπως η Δωροθέα Ποιμενίδου στην τοξοβολία ή τον Στέλιο Μαλακόπουλο στον στίβο.

Αν το σύνθημα των Ολυμπιακών Αγώνων είναι το “citius, altius, fortius” (μετάφραση: πιο γρήγορα, πιο ψηλά, πιο δυνατά) με τους αθλητές αυτών να προσπαθούν να το κάνουν πράξη, οι Παραολυμπιακοί Αγώνες, συγκεντρώνοντας λιγότερα βλέμματα και λάμψη, είναι εκεί κάθε τέσσερα χρόνια για να μας δώσουν κίνητρο να κυνηγήσουμε αυτά που πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε και ίσως γι’ αυτό και τα μετάλλιά τους είναι πιο «γλυκά». Ένας αγώνας στους Παραολυμπιακούς μπορεί να είναι ισάξιος με ένα μάθημα ζωής και είναι κρίμα να μην θέλουμε να πάρουμε αυτό το μάθημα. Αγαπητές/οι Έλληνίδες/ες παραολυμπιονίκες, είτε πήρατε μετάλλιο είτε όχι –ποσώς μας ενδιαφέρει– μας κάνατε εξαιρετικά περήφανους με τη συμμετοχή και το πείσμα που επιδείξατε κατά τη διάρκεια και αυτών των αγώνων. Σας ευχαριστούμε για όλα!